KĀ SAGATAVOT MALKU?
—
Malkas gatavošana ir jautra. Tas ir gan lētāk, gan ilgtspējīgāk nekā pirkt gatavu. Noskaidrosim, kā pareizi sagatavot malku.
↓ ZARU UN SKALDĪTĀS MALKAS APSTRĀDE
↓ VIDEO INSTRUKCIJA MALKAS ZĀĢĒŠANAI UZ STEĶA
↓ KĀDI MOTORZĀĢI IR PIEMĒROTI MALKAS SAGATAVOŠANAI?
↓ JAUTĀJUMI PAR MALKAS SAGATAVOŠANU
KOKU STUMBRU ZĀĢĒŠANA UN ILGTSPEJĪGS DARBS
Nav svarīgi, kam jūs izmantojat malku: vai ziemā - kamīnam vai vasarā - ugunskuram. Pašu rokām gatavota malka piešķir īpašu auru un ir lētāka par gatavu malku. Arī pašu gatavota malka tiek klasificēta kā ilgtspējīga mežsaimniecība, kad tiek patērēts tikai tik daudz koksnes, cik tiek saražots. Tas ļauj ietaupīt meža resursus un izvairīties no gariem transporta maršrutiem, piemēram, kokmateriālu tirdzniecībā. Protams, to var attiecināt arī uz jūsu pļavās un dārzos nozāģētiem kokiem, kurus var izmantot malkai.
Vispirms iesakām sagriezt koku stumbrus, stumbra daļas un zarus ērtos metru garos gabalos. To ir ērti darīt tur, kur koks jau ir nozāģēts. Ja ir zāģnieka apliecība, mežā var strādāt arī ar motorzāģi. Pretējā gadījumā jūs varat strādāt tikai ar cirvi un rokas zāģi. Sagrieziet metrisko baļķi mazākā malkā, kas piemērota dedzināšanai. To var izdarīt uz steķa. Uzzināsim, kā soli pa solim sagatavot malku pašam.
KĀ PAŠAM APSTRĀDĀT KOKA STUMBRU? SOLI PA SOLIM
Noskaidrosim, kā koka stumbru sazāģēt ērta izmēra, metru garos baļķos. To var izdarīt tieši uz zemes vai uz paštaisītas pamatnes. Ja biežāk strādājat ar motorzāģi, pirms malkas zāģēšanas uzsākšanas jāpārliecinās, vai zāģa ķēde ir pareizi uzasināta. Ja ķēde jau ir nolietota, apmeklējiet STIHL specializēto dīleri un veiciet to apkopi vai izlasiet mūsu padomus par to, kā pašam asināt motorzāģi.
KOKA STUMBRA ZĀĢĒŠANA UZ ZEMES
Ja koka stumbrs guļ uz zemes, piemēram, uz cietas meža grīdas vai dārza zāliena, jūs varat izmantot motorzāģi, lai nogrieztu baļķus vajadzīgajā garumā tieši uz zemes. Tomēr, griežot uz zemes, uzmanieties, lai ar motorzāģi nepieskartos zemei, jo ķēde var pārtrūkt. Pirms sākat strādāt ar zāģi, pārliecinieties, ka baļķis neripinās. Ja nepieciešams nostipriniet to ar ķīļiem vai mazākiem baļķiem.
STRĀDĀT DROŠI. AIZSARDZĪBAS LĪDZEKĻI
Darbs ar jaudīgu aprīkojumu ir prieks. Bet neaizmirstiet par drošību: uzticamu un efektīvu aizsargapģērbu. Vienmēr valkājiet individuālos aizsardzības līdzekļus. Sīkāku informāciju var atrast produkta lietotāja rokasgrāmatā. Pirms pirmās darba uzsākšanas iepazīstieties ar ierīci un pirms katras lietošanas pārliecinieties, ka ierīce ir ideālā stāvoklī. Pēc jūsu pieprasījuma STIHL specializētie dīleri var sagatavot instrumentu pirmajai izmantošanai un sniegt ieteikumus par aizsargapģērba modeļiem un izmēriem. Atcerieties, ka individuālie aizsardzības līdzekļi neaizstāj drošas darba metodes.
1. darbība
Pirms sākt zāģēt stumbru noteikta izmēra baļķos, to var marķēt vienādos attālumos. Tādējādi būs skaidrs, kur griezt. Piemēram, izmantojiet mērlenti un atzīmējiet stumbru ik pēc metra ar Marker PRO vai Marker-Spray ECO.
2. darbība
Iedarbiniet motorzāģi un piespiediet ķēdi atzīmētajai griezuma līnijai. Jānozāģē apmēram 3/4 no baļķa. Tādā veidā jūs nekad neizāģēsiet zemē. Atkārtojiet darbību visās atzīmētajās vietās.
3. solis
Visbeidzot, pagrieziet baļķi. Ja nepieciešams, vienkārši izmantojiet baļķu lāpstiņu. Pirms turpināt darbu, neaizmirstiet no jauna nostiprināt baļķi, lai tas neripotu.4. solis
Tagad varat pabeigt pretējā pusē sāktos griezumus. Jūs varat tālāk sadalīt metru garus baļķus.
KOKA STUMBRA SADALĪŠANA
Ja virsma nav piemērota darbam tieši uz zemes, šim nolūkam varat izmantot pamatni. Tas ne tikai pasargās zāģa ķēdi, bet arī jūsu muguru, jo jums būs ergonomisks darba augstums. Jums tikai nepieciešams neliels atbalsts. Jūs to varat ātri izgatavot pats no koka gabala, pārliecinieties, ka baļķis būs labi nostiprinās un neripos.
1. SOLIS
Lai izgatavotu šādu pamatni, vispirms no baļķa izgriež daļu, kurā var izveidot "V" griezumu. "V" griezumam jābūt tikpat platam kā baļķa diametram, kuru plānojat vēlāk novietot un griezt uz tā.
2. SOLIS
Padariet pamatni stabilu un novietojiet baļķi virs tā. To var viegli izdarīt ar baļķu āķi. Baļķim nevajadzētu brīvi kustēties, tāpēc nepieciešamības gadījumā to var papildus nostiprināt ar ķīļiem vai maziem koka gabaliņiem.3. SOLIS
Kad zāģa ķēde darbojas, varat sākt zāģēt iezīmētajās vietās. Uzmanieties, lai nozāģētie baļķi nenokristu uz kājām.
4. SOLIS
Ja nepieciešams, pārvietojiet baļķi. Atkārtojiet darbu līdz viss baļķis ir sazāģēts.
BAĻĶA METRU SADALĪŠANA
Zināms, ka metru gari baļķi nav piemēroti ievietošanai kamīnā. Biezai koka malkai ir jāatbilst jūsu kamīna izmēram, un mazi baļķi izžūst labāk nekā lieli baļķi: slapja malka deg sliktāk, izdalās sodrēji un dūmi. Sasmalciniet metru garus baļķus šādi:
1. SOLIS
Novietojiet metru garo baļķi gareniski uz zemes un nostipriniet to tā, lai tas neripotu.
2. SOLIS
Tagad jūs varat sadalīt baļķi ar skaldīšanas ķīli. Vienkāršākais veids, kā ievietot ķīli: vispirms izveidojiet baļķī iecirtumu ķīlim. Atkarībā no baļķa biezuma atkal pārvietojiet stumbru.3. SOLIS
Šādi sadalītus baļķus var tālāk apstrādāt uz steķa.
VIDEI DRAUDZĪGA BIODEGVIELA (MALKAS VEIDĀ)
Dedzinot malku, izdalās tikai tik daudz ogļskābās gāzes, cik koks uzsūc tā augšanas laikā. Ja sildāties ar malku, jums nav jāuztraucas par CO2 bilanci.
ZARU UN SALDĪTO BAĻĶU APSTRĀDE: SOLI PA SOLIEM
Lai sagatavotu malku no skaldītiem metru gariem maza diametra baļķiem vai mazākiem zariem, iesakām strādāt ar steķi. Uz tā droši novietosiet baļķus un varēsiet pēc iespējas ērtāk sagatavot malku kamīnam.
1. SOLIS
Novietojiet baļķi uz steķa un nostipriniet to ar gumijas siksnu vai ķēdi, lai tas neslīdētu. Tomēr pat nekustīgi apaļi baļķi vai gandrīz taisni zari var apgriezties uz steķa.
Šādā gadījumā pavērsiet zāģi pret tiem ar zobaino balstu. Tādā veidā jūs varēsiet saspiest un nozāģēt pat visvieglāk rotējošos zarus.
2. SOLIS
Iedarbiniet motorzāģi, lai sāktu darbu.
3. SOLIS
Tagad jūs varat zāģēt baļķi bluķi pa bluķim.PIEZĪME
Mežā atļauts izmantot tikai ātri bioloģiski noārdāmas ķēžu eļļas, hidrauliskos šķidrumus un speciālu degvielu uz alkilātu bāzes. Tukšās tvertnes ir jāsavāc un atbilstoši jāiznīcina.
Vai ir droši strādāt pēc tumsas?
Drošības apsvērumu dēļ mežā strādāt nedrīkst pēc tumsas iestāšanās. Tāpēc malku var gatavot tikai laika posmā no saullēkta līdz saulrietam.
Turklāt jums vajadzētu pievērst uzmanību arī pašreizējiem laika apstākļiem. Miglas, stipra vēja, pērkona negaisa un stipra aukstuma klātbūtnē arī nav vēlams strādāt mežā.
Vai ir iespējams sagatavot malku vienatnē?
Nē, mežā malku gatavot vienam pašam ir aizliegts. Iesakām strādāt mežā vismaz diviem cilvēkiem. Otra persona varēs sniegt pirmo palīdzību vai palīdzību ārkārtas situācijā.
Vai ir iespējams ar automašīnu vest malku uz mājām?
Ja vēlaties pārvadāt malku automašīnā, ir jāpārbauda transportlīdzekļa dokumenti: kubikmetrs svaigas malkas sver līdz tonnai, kas dažiem transportlīdzekļiem ir limits. Un, ja vēlaties braukt ar automašīnu pa meža ceļu, nepieciešama meža īpašnieka atļauja.
Vai arī malku labāk atstāt žūt mežā?
Nē, lai izžāvētu malku, tā jāienes telpās un jāglabā prom no mitruma. Iesakām neglabāt malku publiskajos mežos pat īslaicīgi. Zādzības notiek arī mežā.
ĪSUMĀ PAR MALKAS SAGATAVOŠANU
-
No koka stumbra līdz viegli lietojamai malkai: trīs soļi. Koka stumbru sagriež vajadzīgā izmēra gabalos, pārvieto metru garos baļķos. Uz steķa sazāģējiet malku vajadzīgajā izmērā.
-
Atkarībā no pamatnes un darba stadijas, jūs varat strādat uz zemes, steķa vai paštaisītas pamatnes.
-
Strādājot ar motorzāģi, vienmēr valkājiet individuālos aizsardzības līdzekļus. Detalizētu informāciju varat atrast sava produkta lietošanas pamācībā.
-
Ja jums ir kādi jautājumi vai neskaidrības, vislabāk ir sazināties ar atbildīgo mežsargu vai meža dienestu.